Mūsu senči ziemas saulgriežos svinēja auglību. Tā bija zīme, ka saule atgriezīsies un tumsa palēnām atkāpsies. Ziemas periodā, kad darbi apdarīti, cilvēki, lai izprecinātu savas atvases, uzņēma ciemiņus. Jauniešus ģērba maskās, lai tie nezinātu, kā izskatās topošie līgavaiņi vai līgavas. Saprotams, ka arī šīs jaunās iepazīšanās vainagojās auglībā.
Ziemas saulgriežu svinību galdā pavārs Andris Ūpis šoreiz ceļ cūkgaļas terīni, cepeškrāsnī ceptu karpu, speķa un zirņu raušus, kā arī melno rausi ar burkāniem. Savukārt Labieša vadītājs Reinis Pļaviņš maltītei pieskaņojis alus izlasi, kas no sulīga veldzējuma pāraugs sildošos malkos, mudinot domāt par auglības rituāliem.
RECEPTES
Kuru alu izvēlēties? Mēs iesakām celt pie lūpām Melni. Tas ir kārtīgs ražas alus, porteris, kurš piemērots ziemas saulgriežu sātīgajai maltītei. Ja noskaņojums paģēr, ko stiprāku, tad Ferdinands būs īstā izvēle. Uz kastaņkoka skaidām gulējis stiprais lāgeris ļaus pilnmutīgi izgaršot terīnes pikantās noskaņas.
Kuru alu izvēlēties? Pie garšaugu buķetes, kura rotā krāsnī cepto karpu, iesakām neapstāties, bet gan turpināt tādā pašā garā, papildinot šo maltīti ar sulīgo kviesi Laikabriedi.
Kuru alu izvēlēties? Rauši svētku dienā nereti ir kā apetītes slāpētājs. Tie lieliski aizlāpa pieaugošo ēstgribu un palīdz taupīties vakara izvirtībām pie svētku galda. Rauša kumosu trāpīgi papildina Radziņa malks ar tikai ķimenēm raksturīgo svaigumu.
Kuru alu izvēlēties? Simboliski svinot tumsas atkāpšanos, galdā jāceļ apaļais burkānu rausis, kurš bagātināts ar garšvielām – kanēli un muskatriekstu –, ko nu jau esam raduši asociēt ar ziemai raksturīgo garšu. Mīkstos rauša kumosus mutē labi mērcēs mūsu miežvīns Dravnieka atraitne, kura siltumam ietinusies 14 % stiprā alkohola seģenē.